Tablety

Historicky prvé tablety sa označovali ako notebooky s dotykovou obrazovkou a ovládali sa pomocou špeciálneho pera. Delili sa na čistokrvné tablety bez klávesnice a hybridné notebooky s otočnou obrazovkou. Koncept tenkých počítačov bol navrhnutý už v šesťdesiatych. Displeje tabletov mali poslúžiť ako vstupné zariadenie, boli však doplnené klávesnicou. Predchodcovia súčasných tabletov mali pomerne komplikované ovládanie a tiež nízku životnosť batérií.

Na koncepte dnešných tabletov sa na prelome tisícročí podieľala spoločnosť Apple. Masívny predaj tabletov s dotykovým ovládaním odštartovala firma v roku 2010 s modelom iPad. Túto spoločnosť nasledovali aj ostatní výrobcovia - napr. HTC s tabletom Flyer, Lenovo s tabletom Ideapad, Samsung s tabletom Galaxy Tab, Asus so svojím Eee Pad, Prestigio s tabletom MultiPad a tablet značky Point of View.

Tablet je v súčasnej dobe najmenší počítač s dotykovým ovládaním. Ide o multimediálne zariadenie, ktoré v sebe integruje zároveň GPS navigáciu, fotorámik, MP3 prehrávač a fotoaparát. Tablety možno použiť na surfovanie na internete, sledovanie filmov, počúvanie hudby, čítanie elektronických kníh a ďalšiu zábavu. Ich prednosťou je predovšetkým vysoká skladnosť, ľahká mobilita a vysoká výdrž batérie. K tabletom je možné dokúpiť príslušenstvo, napr. Prídavnú klávesnicu, a používať ich tak ako netbooky.